
Článek taky jako video na YouTube:
Wolverhampton Wanderers
Že jsou Wolves týmem z horní poloviny tabulky by nemělo být už žádné velké překvapení. Dokonce to v jednu chvíli vypadalo, že se budou tlačit do top 6 a byli snad i hipsterským favoritem na umístění na čtvrté příčce.
Na první dobrou by se mohlo zdát, že nový a před sezónou pro mnohé neznámý kouč Bruno Lage si vede vlastně velmi dobře. A skutečně jeho první sezóna úspěchem je. Ačkoliv sbírá o něco málo méně bodů na zápas než jeho předchůdce, Nuno Espírito Santo, je u ‚portugalského béčka‘ jeho hodným následovníkem.
Pokročilejší statistiky ale zvedají výstražný prst. Namísto pohodlného osmého místa a evropských ambicí sedí v tabulce, řazené dle metriky xPoints (předpokládané body) Wolves až na 13. místě. Získali podle understatu hned o 10,3 víc bodů, než měli. Děkovné dopisy mohou posílat především na adresu gólmana Sá. Zatímco branek nasázeli Wolves zhruba tolik, co jim metrika xG přisuzuje, na druhém konci zabránili hned o 15 gólů víc, než by jim přisoudil xGA.
Pro příští ročník má tak Lage a jeho tým přece jenom co ladit, aby se o Wolves i dál mluvilo jako o ambiciózním celku z horních pater tabulky.
Nantes
Tým, který své ‚podprahové statistiky‘ překonává nejvíce ze všech ve francouzské Ligue 1 je Nantes. Po loňském umístění na 18. příčce je letošní sezóna strávená v pohodlí středu tabulky, momentálně přesně ve středu na 10. místě, velmi vítaná.
Zajisté neuškodil letní příchod Albana Lafonta, velmi solidního, aktivního brankáře. Ten ale chytá to, co by měl – což je přesně, co po brankáři chcete; rozdíl mezi skutečnými a předpokládanými body to ale neudělá.
A rozdíl je to znatelný. Nantes posbíralo o necelých osm bodů nad očekávání. Dosáhli toho díky -5,15 xG a +5,95 xGA (dali o 5,15 více a obdrželi o 5,95 méně branek, než předpokládané statistiky uvádějí). O vstřelené branky se stará útočník Randal Kolo Mauni. Znatelně ale pomáhají záložníci Andrei Girotto a Pedro Chirivella. Tato trojice dohromady nasázela skoro o 6 branek navíc.
Pomáhají proměněné přímé kopy a penalty. Na ty se ale těžko spoléhá a Nantes netěží příliš z rohů a standardních situací, což často bývá způsob, jak méně talentované týmy poráží soupeře většího kalibru.
Bez toho, abych pravidelně sledoval Nantes se mi těžko ukazuje na přesnou příčinu dobré formy týmu ze západu Francie. V každém případě je letošní ročník krokem správným směrem, zpět do pohodlného středu Ligue 1. Asi bych ale příští rok nečekal umístění bezpečně v horní polovině tabulky.
AC Milan
AC Milán sedí v tuto chvíli na prvním místě italské Seria A a míří za ziskem prvního ligového titulu po již více jak deseti letech. A ačkoliv je tým trenéra Pioliho plný kvalitních hráčů, od brankáře Maignana, před Tomoriho, Hernándeze, Tonaliho, Saelemaekerse, až po Girouda se Zlatanem, nemá nezbytně sílu v šířce kádru. I proto je jejich současné postavení překvapením.
Zvlášť, když před začátkem ročníku nikdo neočekával, že Maignan bude posilou po odchodu Donnarummy, že Giroud s Ibrou budou s kombinovaným věkem 75 let platnými vůdčími osobnostmi útoku milánských, ani že Tomori dokáže udržet defenzivu AC i přes zranění Romagnoliho a Kjaera.
A že AC pomáhá v honu za titulem štěstíčko naznačuje i skoro dvanáctibodový rozdíl mezi jejich reálnými a očekávanými body. Více než u ostatních týmů, které často spoléhají na nadstandardní výkony jednotlivců je ale úspěch AC zásluhou celého kádru, dost možná jejich zkušenosti a resilience. Inkasovat inkasoval AC přesně to, co podle xGA měli a čtvrtou nejlepší obranu v Serii A tak mají zaslouženě. A že nasázeli soupeřům o nějakých 5 branek víc, než by xG očekával, by letos, kdy v Serii A padá druhý největší počet gólů ze všech velkých evropských lig (včetně holandské a portugalské) nemělo dělat takový rozdíl.
AC prostě letos všechno sedlo a funguje. Pokud jim to ještě pár kol vydrží, budou slavit. Příští rok to ale bude chtít něco víc.
Borussia Dortmund
Jak je sakra Dortmund druhý? To je otázka, kterou si kladu celou sezónu. Na jednu stranu by letos mělo být pro týmy z Bundesligy možné dotáhnout se na Bayern, jehož forma je přinejlepším proměnlivá. Na stranu druhou, Dortmund by měl být rád za umístění v top 6…
Po letech trápení v létě konečně přivedli žluto-černí brankáře evropských kvalit. Nechali ale zase odejít Thomase Delaneyho a nepřivedli za něj do defenzivní zálohy žádnou náhradu – Axel Witsel ve svých 33 letech nestíhá honit bundesligové útočníky ani když je náhodou fit a Emre Can týmu víc sebere, než dá.
Když se k tomu přidá obrana s pravidelně chybujícím a dnes už velmi pomalým Hummelsem, často zraněným Akanjim, Dan-Axel Zagadouem, který zjevně nedosáhl úrovně, která se od něj očekávala a jedním z nejzvláštnějších hostování sezóny, Marinem Pongracicem, máte recept na katastrofu. A to ještě předtím, než to okořeníte šesticí věčně zraněných krajních obránců, kteří se trápí s formou v lepším případě a nemají v klubu se statusem Dortmundu co dělat v tom horším.
Druhý Dortmund má letos devátou nejlepší obranu soutěže a hipsterské statistiky ukazují, že zaslouženě. Z problémů je tahá druhý nejlepší útok v lize. Za pohodlné druhé místo vděčí především očekávání překonávajícím útočníkům. Ti letos nasázeli zatím o 14 branek víc, než by xG vidělo jako fér.
O deset zásahů nad rámec xG se dělí šestice Haaland, Brandt, Hazard, Guerreiro, Wolf a Tigges. Vzhledem k tomu, kolik z nich bude v létě zřejmě měnit působiště a roli, jakou budou v BVB hrát ostatní z tohoto seznamu, by asi dávalo smysl uvažovat více koncepčně a v létě konečně investovat něco z těch milionů za Haalanda do zajištění obrany. Kvalitní útok totiž potřebuje pevné základy. Bez nich je Dortmund odsouzen sledovat Bayern zvedat nad hlavu další a další trofeje.
Sevilla
Sevilla byla letos kandidátem na zisk ligového titulu ve Španělsku. Jakákoliv naděje na první příčku už sice vyhasla, umístění v top 4 má však klub jistý, druhé místo je velmi pravděpodobné. xPoint by ale řadili Sevillu na 7. místo. Nasbírali o 13 bodů víc, než by měli a to díky -6,3 xG a +8,99 xGA.
Sevilla má především dobře vypilované standardky. Z rohů nasázeli soupeřům o 3,2 branky nad očekávání, ze standardek o 1,1. Excelují taky v tvůrčí činnosti v otevřené hře. 8 asistencí nad očekávání je ohromné číslo. Zajímavé také je, že tento přínos je rozdělen napříč celým týmem a není zásluhou jediného hráče.
Do jisté míry je tak zajisté tento ‚overperformance‘ zásluhou dobré práce trenéra Julena Lopeteguiho. Rozhodně ale není udržitelný a příští rok to na druhé místo nebude stačit.
Eintracht Frankfurt
Říct, že Eintracht Frankfurt překonává letos očekávání je rozhodně odvážné tvrzení. Po loňském pátém místě je letošní, v tuto chvíli osmá pozice rozhodně pod očekávání. Po odchodu Adi Hüttera by možný výkyv ve formě byl předpokládaný. Protože ale jeho následovníkem na postu trenéra byl Oliver Glasner, očekávání byla vysoká. Začátek to byl ale velmi krkolomný.
O to je situace horší, že Eintracht nastřílel o 4,2 branky víc, než by dle xG měli a ubránili o 7,3 více gólů, než by xGA předpovídal. Ve výsledku to vydává za 6,6 více bodů. Podle xPoints by tak měl Frankfurt sedět až na 13. příčce. Za úspěch vděčí do velké míry kvalitě svých rohových kopů. Z těch dali hned o tři góly víc, než by měli. Tréninková rutina se tak zjevně vyplácí.
Glasner i přes všechny otazníky zůstává jedním z mála příkladů úspěšných letních manažerských změn v Bundeslize. Příští rok to ale bude chtít vychytat mouchy ve hře jeho týmu. Taky by to možná chtělo v létě trochu posílit kádr. Vždyť i lednové hostování Ansgara Knauffa ukazuje jaký rozdíl může příchod kvalitního, hladového hráče do resilientního, ale na některých postech individuální kvalitu postrádajícího celku Frankfurtu udělat.
Real Madrid
Real Madrid je letos v LaLize bez seriózního vyzyvatele. O Sevilli už byla řeč, v dluhu utopená Barcelona může být ráda, že je ráda a Atlético mělo po dlouhé úseky tenhle ročník dost splín. Bílému baletu by tak měla projít i průměrná sezóna. A i přes skvělou formu Benzemy, Vinícia Júniora a taky Marca Asensia, kteří dohromady nasázeli o nějakých 9 branek nad očekávání má Real ofenzivně poměrně průměrný ročník. V lize překonává jako tým gólová očekávání, ale jen o nějakých 1,6 gólu.
Kde si vedou nad poměry dobře je v obraně. Defenziva madridského klubu zabránila osmi více brankám, než xGA říká, že by měli. Mediálně je hodně chválený Thibaut Courtois. To je samozřejmě vynikající ‚shot-stopper‘, výkony ale podává dle očekávání. Na tom samozřejmě není nic špatně. Naopak. Ale ten rozdíl v obdržených gólech to neudělá.
Nadstandardní výkony, které se sečetli do zisku o 10 bodů nad očekávání, tak musí podávat obranná lajna, možná podporovaná defenzivní zálohou. Tohle zjištění je zajímavé zejména proto, že klub v létě opustili oba stopeři, Ramos i Varane. Obranná čtveřice okolo Alaby si tak zaslouží poklonu. Ancelotti bude mít ale v příštích měsících nad čím přemýšlet.