
Dlouhou dobu jsem zastáncem názoru, že méně fotbalu je více fotbalu. Co to znamená? Asi všichni se shodneme, že přetížení hráči nepodají ty nejlepší výkony, kterých jsou schopni. Proto se vede tak hlasitá debata o přetěžování hráčů, o tom, že se hraje moc zápasů, v moc rychlém sledu za sebou, bez dostatečných přestávek a bez řádného odpočinku.
Zvlášť teď jde o aktuální téma, kdy se od projektu restart (po covidem vynucené stopce) do teď hrálo prakticky 18 měsíců v kuse. Hráči, kteří se účastnili závěrečného turnaje Ligy Mistrů v Lisabonu a kteří také hráli přesunuté EURO 2021 skutečně žádnou smysluplnou přestávku neměli. Zvlášť, pokud hrají v programem nabité Premier League.
Kde v tomhle směru může pomoct ženský fotbal?
Pokud je skutečně vůle rvát fanouškům fotbal hrdlem bez přestání takřka 365 dní v roce, ženský fotbal může pomoct tuhle ‚poptávku‘ vyplnit. Není potřeba hrát Misrovství Světa každé dva roky, pokud se ženskému EURO a World Cupu dostane patřičné pozornosti médií, můžou tuhle díru ve fotbalovém kalendáři vyplnit.
Mužští fotbalisté si mezitím odpočinou, doléči zranění, podstoupí odkládané operace a do nové sezóny naskočí plně připraveni, což by se během léta, kdy by museli hrát mezinárodní turnaj, stát nemohlo.
Podobně může kalendář doplnit ženský fotbal i během sezóny. Netřeba donekončena přidávat utkání Ligy Mistrů, když je možné náležitě odpromovat utkání Ligy Mistriň a nabídnout fanouškům fotbal na velmi vysoké úrovni bez zbytečného přetěžování hráčů.
Kvalitní, náležitě prezentovný a úspěšný ženský fotbal může tomu mužškému v mnohém pomoct. Hlavně může být odpovědí na otázku přeplněného fotbalového rozvrhu a s ním souvisejícím přetěžováním hráčů, což vede akorát k nižší kvalitě fotbalu, většímu množství zranění, nebo třeba taky k hromadění talentu na lavičkách a v širších sestavách předních týmů. Talentu, který by s divácky úspěšným ženským fotbalem mohl pravidelně hrávat za jiné kluby, které by tu elitu pak dokázali lépe prohnat v soubojích o tituly.