
Článek i jako video na YouTube:
Fotbalová cesta Silase Katompa Mvumpy
Původem z Demokratické republiky Kongo (od roku 2018 oficiálně Konžská demokratická republika), Silas začal svou kariéru právě v této středoafrické zemi. V roce 2017 zamířil do francouzského celku Ales, o rok později do Paris FC a konečně v roce 2019 do Stuttgartu, kde na sebe upozornil jako gólový křídelník.
Změna identity
Po příchodu do Evropy měl nejmenovaný belgický agent, který hráči cestu z Afriky zprostředkoval, sebrat pas, získat přístup k jeho bankovnímu kontu a díky tomu následně změnit jeho identitu.
Chtěl tak dosáhnout větší závislosti hráče na své osobě a mít nad ním moc. Silas dlouho, z obavy o bezpečí své rodiny a také o svou vlastní kariéru, mlčel. Poté, co se ale zabydlel ve Stuttgartu, sebral odvahu a informoval o své situaci klub.
Klub později vydal prohlášení, ve kterém informoval, že k celé situaci mělo dojít, když byl Silas pozván na fotbalové zkoušky do belgického klubu Anderlecht v roce 2017. V prohlášení bylo také řečeno, že Silas byl mladý, bez zkušeností a sám, proto důvěřoval svému agentovi, kterého znal z dřívějška z Konga a na kterém se následně stal zcela závislým – žil v Paříži společně se svým agentem, který ho kompletně odstřihl od vnějšího světa. Agent měl tímto prostřednictvím hráče vydírat a bránit mu tím v řešení situace a informováním jeho kontaktů zpět v Kongu.
Samozřejmě nedošlo jen na zmedializování celé kauzy, Stuttgart také oslovil autority v Kongu, zajistil nápravu osobních údajů a zaregistroval hráče co nejdříve pod jeho pravým jménem. Celou situaci také pochopitelně řešil s DFB (německou fotbalovou asociací).
Pokuta a tříměsíční stopka
Dle dostupných informací Stuttgart neočekával, že DFB vyvodí z celé situace konkrétní důsledky pro hráče. DFB však přistoupila k pokutě v hodnotě €30 000 a tříměsíční stopce, která se nakonec rozprostřela mezi období, kdy byl Silas mimo se zraněním a následnou letní přestávku a sebrala tak hráči asi jen měsíc fotbalu.
Sven Mislintat, sportovní ředitel Stuttgartu, v reakci na disciplinární trest vyjádřil porozumění s tím, že se DFB řídí podle předpisů a ocenil, že verdikt bral v potaz specifické okolnosti případu.
Já bych přesto očekával, že v případě, jako je tento, se fotbalové autority zjevně postaví za hráče, kteří se stali oběťmi podobných machinací a defacto fotbalového trhu s bílým masem.
Právě fotbalovému trhu s bílým masem je na stránce věnovaný samostatný článek. Psát o konkrétním případu hráče, kterého jsem předtím skoro dva roky pravidelně sledoval v Bundeslize, je ale o něco silnější. Zvlášť, když pak ten hráč vydá takovéhle vyjádření:
„Žil jsem těch posledních několik let v konstantním strachu. Obával jsem se i o svou rodinu doma v Kongu. Byl to těžký krok, promluvit o mém příběhu … Cítím ohromnou úlevu a doufám, že můžu dodat odvahu dalším hráčům, kteří mají s agenty podobné zkušenosti jako já.“